Wizerunek Matki Bożej NieustajÄ…cej Pomocy zostaÅ‚ namalowany na desce o wymiarach 54 cm x 41,5 cm. Na przestrzeni wieków otrzymaÅ‚ dwa gÅ‚ówne tytuÅ‚y: Matka Boża Bolesna oraz Matka Boża NieustajÄ…cej Pomocy. Autorstwo obrazu przypisywane jest najgÅ‚oÅ›niejszemu malarzowi prawosÅ‚awnemu wczesnego Å›redniowiecza, mnichowi bazyliaÅ„skiemu - S. Lazzaro.
Nie jest dokÅ‚adnie znany wiek powstania ikony okreÅ›lanej dziÅ› przez katolików jako obraz Matki Bożej NieustajÄ…cej Pomocy, zaÅ› w tradycji prawosÅ‚awnej jako ikona Matki Bożej "CierpiÄ…ca". Niektóre źródÅ‚a mówiÄ…, iż zostaÅ‚ namalowany w IX wieku na Krecie, inne zaÅ› datujÄ… go na wiek XII i wywodzÄ… z Bizancjum lub nawet z klasztoru Chilandar na Å›wiÄ™tej Górze Athos. WedÅ‚ug starej legendy do Europy przywiózÅ‚ go bogaty kupiec. W czasie podróży statkiem, gdy na morzu rozszalaÅ‚ siÄ™ sztorm, czÅ‚owiek ten wyjÄ…Å‚ obraz ze skrzyni i pokazaÅ‚ przerażonym podróżnym. Ich modlitwy do Matki Bożej ocaliÅ‚y statek z nieuchronnej katastrofy. Po szczęśliwym przybyciu do Wiecznego Miasta ikona zostaÅ‚a umieszczona w koÅ›ciele Å›w. Mateusza. W dobie napoleoÅ„skiej, po zdobyciu Rzymu przez wojska francuskie, obraz zaginÄ…Å‚. Po ponad póÅ‚ wieku odnalazÅ‚ go redemptorysta o. MichaÅ‚ Marchi. W 1865 roku papież Pius IX powierzyÅ‚ cudowny wizerunek Redemptorystom, mówiÄ…c: "Sprawcie, aby ten obraz poznano na caÅ‚ym Å›wiecie i aby siÄ™ w nim rozmiÅ‚owano." Zakonnicy, dziÄ™ki swej gorliwej dziaÅ‚alnoÅ›ci misyjnej, wywiÄ…zali siÄ™ znakomicie z tego zadania. Ikona Matki Bożej NieustajÄ…cej Pomocy jest dziÅ› bowiem najbardziej rozpowszechnionym w Å›wiecie obrazem Maryjnym. Cudowna ikona zostaÅ‚a umieszczona w koÅ›ciele Redemptorystów pw. Å›w. Alfonsa w Rzymie (nieopodal bazyliki Santa Maria Maggiore). Dnia 23 czerwca1867 roku odbyÅ‚a siÄ™ uroczysta koronacja obrazu, zaÅ› w roku 1876 ustanowiono Å›wiÄ™to BÅ‚ogosÅ‚awionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem NieustajÄ…cej Pomocy na dzieÅ„ 27 czerwca.
Obraz Matki Boskiej NieustajÄ…cej Pomocy to ikona przedstawiajÄ…ca cztery Å›wiÄ™te postacie: DziewicÄ™ MaryjÄ™, DzieciÄ…tko Jezus oraz Å›wiÄ™tych archanioÅ‚ów MichaÅ‚a i Gabriela. Postacie te opisujÄ… litery, umieszczone w tle ikony:
Maryja, a wÅ‚aÅ›ciwie poÅ‚owa Jej postaci, jest przedstawiona w czerwonej tunice, granatowym pÅ‚aszczu od spodu zielonym i w niebieskim nakryciu gÅ‚owy, przykrywajÄ…cym wÅ‚osy i czoÅ‚o. Na welonie, w jego Å›rodkowej części, znajduje siÄ™ zÅ‚ota gwiazda z oÅ›mioma prostymi promieniami, a obok malarz umieÅ›ciÅ‚ krzyż promienisty na wzór gwiazdy. Jej gÅ‚owÄ™ otacza, charakterystyczny dla szkoÅ‚y kreteÅ„skiej, kolisty nimb. Oblicze Maryi jest lekko pochylone w stronÄ™ DzieciÄ…tka Jezus trzymanego na lewej rÄ™ce. PrawÄ…, dużą dÅ‚oniÄ… o nieco dÅ‚uższych palcach, charakterystycznych dla obrazów typu Hodigitria – znaczy „wskazujÄ…ca drogÄ™”, Maryja obejmuje rÄ™ce Jezusa. Jej spojrzenie charakteryzuje czuÅ‚y smutek, ale nie patrzy na swojego Syna, lecz wydaje siÄ™ przemawiać do patrzÄ…cego na obraz. Miodowego koloru oczy i mocno podkreÅ›lone brwi dodajÄ… obliczu piÄ™kna
i wyniosłości.
DzieciÄ…tko Jezus jako jedyne przedstawione jest w caÅ‚oÅ›ci. SpoczywajÄ…c na lewym ramieniu Matki, rÄ…czkami ujmuje mocno Jej prawÄ… dÅ‚oÅ„. Przyodziane jest w zielonÄ… tunikÄ™ z czerwonym pasem i okryte czerwonym pÅ‚aszczem. OpadajÄ…cy prawy sandaÅ‚ z nóżki pozwala dostrzec spód stopy, co może symbolizować prawdÄ™, że bÄ™dÄ…c Bogiem jest także prawdziwym czÅ‚owiekiem. Jezus ma kasztanowe wÅ‚osy, a Jego rysy twarzy sÄ… bardzo dzieciÄ™ce. Stopy i szyja DzieciÄ…tka wyrażajÄ… jakby odruch nagÅ‚ego lÄ™ku przed czymÅ›, co ma niechybnie nadejść. Tym natomiast, co wydaje siÄ™ przerażać maÅ‚ego Jezusa, jest wizja mÄ™ki i cierpienia, wyrażona poprzez krzyż i gwoździe niesione przez ArchanioÅ‚a Gabriela. Po drugiej stronie obrazu ArchanioÅ‚ MichaÅ‚ ukazuje inne narzÄ™dzia mÄ™ki krzyżowej: wÅ‚óczniÄ™, trzcinÄ™ z gÄ…bkÄ… i naczynie z octem.
Maryja, pomimo że jest najwiÄ™kszÄ… postaciÄ… obrazu, nie stanowi jego centralnego punktu. W geometrycznym Å›rodku ikony znajdujÄ… siÄ™ połączone rÄ™ce Matki i DzieciÄ™cia, przedstawione w taki sposób, że Maryja wskazuje na swojego Syna, Zbawiciela. Mamy tutaj do czynienia z typem ikony zwanej „Hodigitria” – bo Maryja wskazuje na Chrystusa, Który sam siebie nazwaÅ‚ „DrogÄ…, PrawdÄ… i Å»yciem” (J 19,25).
Nowenna do Matki Bożej NieustajÄ…cej PomocyO Matko NieustajÄ…cej Pomocy, z najwiÄ™kszÄ… ufnoÅ›ciÄ… przychodzÄ™ dzisiaj przed Twój Å›wiÄ™ty obraz, aby bÅ‚agać o pomoc TwojÄ…. Nie liczÄ™ na moje zasÅ‚ugi, ani na moje dobre uczynki, ale tylko na nieskoÅ„czone zasÅ‚ugi Pana Jezusa i na TwojÄ… niezrównanÄ… miÅ‚ość macierzyÅ„skÄ…. TyÅ› patrzyÅ‚a, o Matko, na rany Odkupiciela i na krew Jego wylanÄ… na krzyżu dla naszego zbawienia. Tenże Syn Twój umierajÄ…c daÅ‚ nam Ciebie za MatkÄ™. Czyż wiÄ™c nie bÄ™dziesz dla nas, jak gÅ‚osi Twój sÅ‚odki tytuÅ‚: NieustajÄ…cÄ… WspomożycielkÄ…? Ciebie wiÄ™c o Matko NieustajÄ…cej Pomocy, przez bolesnÄ… mÄ™kÄ™ i Å›mierć Twego Boskiego Syna, przez niewypowiedziane cierpienia Twego Serca, o Matko Odkupiciela, bÅ‚agam najgorÄ™cej, abyÅ› wyprosiÅ‚a mi u Syna Twego tÄ… Å‚askÄ™, której tak bardzo pragnÄ™ i tak bardzo potrzebujÄ™... PodziÄ™kowania - wezwania dziÄ™kczynne
Za nawróconych na drogÄ™ prawdy ProÅ›by - wezwania bÅ‚agalne O Maryjo usÅ‚ysz proÅ›by nasze. Za chorych, abyÅ› ich uzdrowiÅ‚a Módlmy siÄ™: Panie Jezu Chryste, Ty daÅ‚eÅ› nam swojÄ… RodzicielkÄ™ MaryjÄ™, której przesÅ‚awny obraz czcimy, jako MatkÄ™ gotowÄ… nieustannie nam pomagać. Spraw abyÅ›my gorliwie wypraszajÄ…c Jej macierzyÅ„skÄ… pomoc, nieustannie doznawali owoców Twego odkupienia. Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem w jednoÅ›ci Ducha Å›wiÄ™tego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen. |