Godziny urzędowania
Wtorek – 8.00 – 9.00, 16.00 - 17.00
Czwartek – 16.00 – 17.00
W sprawach pilnych o każdej porze
Sakrament Chrztu Świętego - informacje ogólne
1.Rodzice mają się zatroszczyć, aby chrzest dziecka odbył się w pierwszych tygodniach życia lub bez zwłoki, gdy dziecku zagraża śmierć.
2.Chrzest dziecka powinien się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka.
3.Do godnego ochrzczenia dziecka wymaga się, "aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie" (Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan.868 § 2).
4.Chrzest zgłasza matka, ojciec lub prawny opiekun dziecka. Chrzty w naszej parafii odbywają się w niedziele na Mszy św. o godz.11.00 w II niedzielę miesiąca.
5.Wymagania, aby ktoś mógł pełnić obowiązek chrzestnego: katolik, bierzmowany, który prowadzi życie zgodnie z zasadami wiary i obowiązku, który ma przyjąć.
Sakrament Małżeństwa
I. Wymagania wobec narzeczonych, którzy chcą zawrzeć sakrament małżeństwa:
* Stan wolny;
* Ukończone 18 lat;
* Świadectwo chrztu i bierzmowania;
* Świadectwo ukończenia nauki religii w zakresie szkoły średniej;
* Zaświadczenie z katechezy przedmałżeńskiej - można z niej korzystać w dowolnej parafii;
* Zaświadczenie o uczestnictwie w rozmowach Poradni rodzinnej.
II. Inne przepisy
1. Zdecydowanie wcześniej należy zgłosić się do kancelarii w celu ustalenia daty i godziny ślubu. Trzy miesiące przed ślubem należy zgłosić się z wyżej wymienionymi dokumentami celem spisania protokołu badania kanoniczno-duszpasterskiego.
2. Jeśli ma to być ślub konkordatowy to na 3 miesiące przed planowanym ślubem narzeczeni wybierają z USC stosowne dokumenty zawierające ich dane osobowe. Następnie te dokumenty dołączyć trzeba do protokołu przedmałżeńskiego.
3. Przy ślubie potrzebne są dwie dorosłe osoby jako świadkowie (z dowodami osobistymi).
4. W tygodniu przed datą ślubu odbywa się pouczenie liturgiczne narzeczonych.
5. Fotografowanie i filmowanie należy wcześniej uzgodnić z duszpasterzem.
Zgodnie z prawem "Konkordatowym", sakrament małżeństwa może być jednocześnie kontraktem cywilnym, a kapłan asystujący przy ślubie może pełnić funkcję urzędnika państwowego. Po złożeniu przysięgi małżeńskiej nowożeńcy i świadkowie podpisują dokumenty państwowe, które zanoszone są do Urzędu Stanu Cywilnego.
Pogrzeb katolicki
Pogrzeb katolicki (kościelny) przysługuje zmarłemu chrześcijaninowi, który prowadził życie katolickie. Nie można pochować po katolicku: notorycznych odstępców od wiary, heretyków, schizmatyków i jawnych grzeszników, chyba, że przed śmiercią okazali znaki pokuty, skruchy. W kancelarii parafialnej zmarłego należy okazać:
1. Odpis Aktu Zgonu z USC;
2. Potwierdzenie przyjętych przed zgonem sakramentów, jeśli zmarły był w nie zaopatrzony.
W pogrzebie na cmentarzu, oprócz kapłana odprawiającego nabożeństwo, bierze udział organista, z którym należy się skontaktować.