Nabożeństwa majowe odprawiane są codziennie o godz. 17:30. Zapraszamy do udziału i wspólnej modlitwy!

Obserwuj nas

Papieski Twitter

10 lat temu odszedł ś.p. ks. Józef Micek

Dzisiaj (3 lipca) przypada 10-ta rocznica śmierci ks. prałata Józefa Micka. Budowniczy naszej świątyni, długoletni dziekan dekanatu gorlickiego, prałat papieski, Honorowy Obywatel Gorlic odszedł do Domu Ojca w 82. roku życia. Msza św. w intencji ks. Józefa Micka zostanie odprawiona dzisiaj o godz. 18:00.

micek jozef


Józef Micek urodził się 8 grudnia 1927 roku w Pilźnie, jako syn Ludwika i Stefanii z domu Szumowicz. Po chrzcie, który przyjął w pilźnieńskiej farze jego rodzice chrzestni Wojciech Wójcik i Ewa Świątek zanieśli go przed ołtarz Matki Bożej i ofiarowali pod Jej opiekę ze słowami: Maryjo, on ma być twój. Być może to zaważyło na jego życiowym powołaniu. Był najstarszym z siedmiorga rodzeństwa. Ojciec był dróżnikiem, a matka gospodynią domową. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Pilźnie. W czasie okupacji uczęszczał do Zawodowej Szkoły Ogrodniczej i brał udział w tajnym nauczaniu. Maturę zdał w Liceum Humanistycznym w Mielcu w 1948 roku, po czym wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie.

Święcenie kapłańskie przyjął 3 maja 1953 roku z rąk ks. biskupa Karola Pękali, a zaraz po nich został wysłany do Gorlic.W grudniu 1958 r. otrzymał skierowanie od biskupa tarnowskiego do wikarii parafialnej w Gliniku Mariampolskim celem utworzenia tam parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Mimo szeregu utrudnień stawianych przez ówczesne władze oraz trudności z zaopatrzeniem w materiały budowlane wybudował kościół i utworzył parafię.

W dniu 9 października 1983 r. odbyło się uroczyste poświęcenie naszego kościoła przez biskupa Jerzego Ablewicza. Wybudowanie kościoła nie było łatwe i obarczone było wieloma trudnościami, które kreowały ówczesne władze komunistyczne. Starania o budowę naszej świątyni trwały blisko 20 lat jednak jak twierdził ks. Józef "do rzeczy wielkich i małych dochodzi się per crucem (przez krzyż)".

jozef micek

Ks. Józeg Micek przez 12 lat pełnił funkcję dziekana gorlickiego. W 1993 r. otrzymał godność honorowego prałata papieskiego. Taki tytuł posiadało w ówczesnym czasie tylko trzech kapłanów diecezji tarnowskiej. Od 2004 roku jest także Honorowym Obywatelem Miasta Gorlice. Przez cały czas pobytu w Gorlicach poświęcał się nauczaniu religii i zasad moralnego życia w gorlickich szkołach.1 września 1991 r. otworzył Dom Caritasu dla dzieci z porażeniem mózgowym, a dwa lata później Pomocniczy Dom Caritasu wraz z kuchnią dla bezdomnych.

W międzyczasie zainicjował utworzenie Domu Pomocy Społecznej dla ciężko chorych, gdzie cały czas pełni posługę kapłańską. Sam żartował jednak, że bardziej to on nie przeszkadzał w jego tworzeniu, niż pomagał. – „Bozia dała zdrowie i siły to się tworzyło, zawsze mówiłem, że idzie nowe” – wspominał.
Ks. prałat był kapelanem DPS-u. Jako emerytowany już ksiądz podjął się trudu spisania historii parafii, gdzie spędził ponad 50 lat swego życia. „To była moja pierwsza i ostatnia parafia. Tu rozpocząłem pracę jako wikariusz, a na bazie utworzonej przeze mnie parafii, powstało już kilka innych. Spędziłem tu 55 lat” – mówił ks. Józef Micek.

Ks. prałat zyskał sympatię i uznanie w oczach wielu gorliczan i osobistości. Na rok przed śmiercią wydał publikację "Wspomnijmy minione dni", zaś w marcu 2009 r. rozszerzoną wersję pamiętnika "Skąd nasz ród".

W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy gorliczan, kapłanów oraz przedstawicieli władz i instytucji. Ks. Józef Micek spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Gorlicach.

źródło: własne, gorlice.pl, Gazeta Krakowska


Pobieranie...

Pobieranie...

Pobieranie...

Nasze media społecznościowe

Transmisje z Jasnej Góry

Msze święte
Ewangelia na każdy dzień

Polecamy

Najnowsze galerie

Informacje Episkopatu